Image

Szanowni Państwo, Drodzy Widzowie, Kochani Przyjaciele!

Z ogromną radością witamy Was już po raz szósty na Przeglądzie Nowego Teatru dla Dzieci. Jest to radość tym większa, że czas oczekiwania na tę edycję był wyjątkowo długi. W latach 2020-21 ze względu na pandemię musieliśmy dwukrotnie podjąć trudną decyzję o przełożeniu Przeglądu na spokojniejszy i bezpieczniejszy czas. Nie mogliśmy przewidzieć, że ten ostatecznie nie nadejdzie, i że przyjdzie nam organizować 6. edycję w cieniu wojny. Mimo to wierzymy, że teatr, ze swoją siłą i mocą zmieniania świata, jest potrzebny w każdych czasach; i że warto się w nim spotykać – nie po to, by o świecie zapomnieć, ale by o nim w bezpiecznej przestrzeni rozmawiać.

Główną ideą organizowanego od 2013 r. Przeglądu Nowego Teatru dla Dzieci pozostaje prezentacja najciekawszych spektakli dla dzieci, wystawianych w ostatnich latach w polskich teatrach. Tytułowy „nowy teatr” rozumiemy w tym przypadku jako sięganie przede wszystkim do współczesnej dramaturgii i nowatorskich form inscenizacyjnych. Do prezentacji w ramach 6. edycji Przeglądu wybraliśmy 14 różnych spektakli z kraju i z zagranicy (dotąd niegranych w Polsce). W programie znajdą się widowiska dla dzieci we wszystkich grupach wiekowych: od „najnajów” (0-3 lat) po nastolatków. Hasłem przewodnim tej edycji jest „poszerzenie pola lalki”. Chcemy, by dzięki Przeglądowi nasi widzowie mogli się zapoznać z bogactwem nowoczesnych form animacji oraz efektami przemian, zachodzących w tym polu w ostatnich latach. Teatr lalek coraz bardziej się otwiera: nie tylko pojawiają się nowe pomysły na formy, ale również klasyczne formy „grają” w niedostępnych dla nich dotąd gatunkach.

W tegorocznej edycji pokażemy aż 11 przedstawień prapremierowych („Gipsowa kraina”, „O czym szepcze las” „Ciuf, ciuf! Hau, hau!”, „Cztery pory roku”, „Odmęt”, „Rutka”, „Kluk”, „Królestwa”, „Wielki Zły Lis” oraz dwie realizacje z udziałem Kazia Sponge’a – jednej z najbardziej oryginalnych i rozpoznawalnych w Polsce lalek teatralnych). W programie nie zabraknie jednak reinterpretacji klasyki; widzowie będą mogli zobaczyć „13 bajek z królestwa Lailonii” – spektakl lalkowy na podstawie bajek filozoficznych Leszka Kołakowskiego – czy musical „Akademia pana Kleksa” z udziałem zawodowych aktorów i dzieci. Pracując nad tą edycją, postanowiliśmy także zacieśnić współpracę z wrocławskim Wydziałem Lalkarskim krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego, który w tym roku obchodzi swoje 50-lecie. Dzięki temu w programie Przeglądu znalazły się aż trzy spektakle zrealizowane przez studentów tej uczelni: „Czarownice objaśniają świat”, „Pomiłość” oraz „Historia roku”.

Przegląd Nowego Teatru dla Dzieci nie jest wydarzeniem branżowym, ale przede wszystkim świętem dzieci i bliskich im dorosłych – dlatego też zwykle łączymy go z obchodami Międzynarodowego Dnia Dziecka. Tak jest i w tym roku. Każdego dnia w Ogrodzie Staromiejskim odbywają się bezpłatne interdyscyplinarne warsztaty artystyczne, a w weekend – niebiletowane spektakle plenerowe. Po przedstawieniach dla starszych dzieci zapraszamy widzów na spotkania z twórcami i aktorami. Przygotowaliśmy także specjalne propozycje dla dzieci z Ukrainy: spektakle i warsztaty z wprowadzeniem lub z tłumaczeniem na język ukraiński. W programie Ogrodu Sztuk znalazły się ponadto warsztaty dostosowane do potrzeb osób g/Głuchych.

Życzymy Państwu wielu dobrych spotkań – z teatrem i ludźmi – podczas 6. edycji Przeglądu Nowego Teatru dla Dzieci. Do zobaczenia!
Dyrekcja i Zespół Wrocławskiego Teatru Lalek