Image

6. Przegląd Nowego Teatru dla Dzieci za nami.

Cieszymy się i dziękujemy za to, że tak licznie uczestniczyliście we wszystkich festiwalowych wydarzeniach oraz za wszystkie Wasze ciepłe słowa i reakcje.

Podczas pięciu dni 6. Przeglądu odbyło się 56 wydarzeń – 17 spektakli z Polski i Czech, 3 przedstawienia w ramach wydarzeń specjalnych, 29 bezpłatnych warsztatów w Ogrodzie Sztuk, w tym 6 warsztatów wprowadzających do spektakli oraz 6 spotkań publiczności z twórcami przedstawień.

Wszystkie spektakle w ramach 6. Przeglądu Nowego Teatru dla Dzieci zobaczyło łącznie blisko 2500 osób, a w działaniach warsztatowych wzięły udział 732 osoby. Mogłoby się wydawać, że to tylko liczby, ale my wiemy, że za nimi stoi wierna publiczność Wrocławskiego Teatru Lalek. Wasza obecność przynosi nam ogromną radość i głęboką wiarę w to, że nasza praca nad każdą edycją Przeglądu ma sens.

Jeszcze raz dziękujemy wszystkim zaangażowanym Artystom i Pracownikom teatrów, Gościom i Widzom
6. Przeglądu Nowego Teatru dla Dzieci! Do zobaczenia za dwa lata na 7. edycji Przeglądu!

Dyrekcja i Zespół
Wrocławskiego Teatru Lalek

P.S.
A  co naszym Przeglądzie sądzą recenzenci przeczytacie tutaj:

Wyborcza Wrocław
Polskie Radio Dzieciom
Jedynka Polskie Radio
Miara kultury - blog

PIK Wrocław

Za nami pierwszy dzień 6. Przeglądu Nowego Teatru dla Dzieci!

28 maja podczas uroczystej inauguracji dyrektor naczelny Janusz Jasiński i dyrektor artystyczny Jakub Krofta oficjalnie otworzyli 6. Przegląd Nowego Teatru dla Dzieci. Spektaklem rozpoczynającym tegoroczną edycję była „Akademia Pana Kleksa” Miejskiego Teatru Miniatura w Gdańsku. Wcześniej najnajmłodsza publiczność zobaczyła przedstawienia „Ciuf, ciuf! Hau, hau!” z Naivni divadla w Libercu oraz „Cztery pory roku” Miejskiego Teatru Miniatura w Gdańsku. Pokazy głównego nurtu zamknął „Kazio Sponge talk show. Reaktywacja”.
Za nami również pierwsze spotkania na warsztatach: DOPPELGÄNGER Olgi Budzan, JAK SPRAWIĆ, BY BRYŁY OŻYŁY Moniki Dąbrowskiej-Jarosz, POWIĘKSZALNIA Barbary Pasterak i SUPERANIMSY Moniki Reks. Odbył się rownież warsztat do spektaklu „Akademia Pana Kleksa”, prowadzony przez pedagożkę teatru z Miniatury, Monikę Tomczyk.
Na Scenie Letniej studentki i studenci AST we Wrocławiu dwukrotnie zagrali przedstawienie „Czarownice objaśniają świat – legendy polskie”, a widowisko plenerowe „Historia roku” ze względu na pogodę zaprezentowane było nie na Scenie Letniej, a na Kameralnej.

Drugi dzień rozpoczęliśmy spotkaniem z najnajami, które obejrzały spektakl „O czym szepcze las” Art Fraction Foundation i Teatru Animacji w Poznaniu. Nieco starsi widzowie zobaczyli przedstawienie artystów czeskiego Divadlo Drak a pt „Gipsowa kraina”. Po południu na Dużej Scenie zagraliśmy familijny spektakl „Ja, bałwan”, po którym widzowie spotkali się z zespołem teatru Arlekin z Łodzi. Prezentację przedstawień na Scenie Letniej zamknął Kazio Sponge z programem „Palec pod budkę”.

Blok warsztatowy wystartował o godz. 11:00. Na Scenie Letniej dzieci wraz z Karolina Suchodolską działały w ramach zajęć „Odkryj emocje”, w tym samym czasie w Sali warsztatowej odbywał się warsztat „Jak sprawić by bryły ożyły” Moniki Dąbrowskiej-Jarosz. „W małym palcu” Barbary Pasterak i „Opowieści ze światła i cienia” Sebastiana Siepietowskiego zabrały młodych widzów w przestrzeń zajęć manualnych. Na koniec został drugi warsztat „Odkryj emocje” i „Migrajki. Tu świat!” prowadzone przez Monikę Jeszke i Madi Rostkowską.

Trudno w to uwierzyć, ale to już półmetek 6. Przeglądu Nowego Teatru dla Dzieci.
Wystartowaliśmy wcześnie, bo już o 9:30 na Dużej Scenie, Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu zaprezentował 13 BAJEK Z KRÓLESTWA LAILONII, a po nim zgromadzona publiczność spotkała się z zespołem twórców.
Drugim spektaklem była RUTKA, Teatru Lalek Arlekin w Łodzi, które również zakończyło się spotkaniem twórców. Wieczorem we wrocławskiej filii Akademii Sztuk Teatralnych studenci IV roku Wydziału Lalkarstwa zaprezentowali spektakl dyplomowy „POMIŁOŚĆ. PRZERAŹLIWIE KICZOWATE I BANALNE HISTORIE.

Blok warsztatowy rozpoczął się od warsztatów do spektaklu „Rutka”, który prowadziła Justyna Rogowska, następnie  Łukasz Staniewski przeprowadził dwa warsztaty BEATBOX i TEATR PRZEDMIOTU. Dzieci podczas warsztatu ODKRYJ EMOCJE pracowały z Karoliną Suchodolską, a z Agnieszką Dziewą pantomimicznie budowały NIEWIDZIALNĄ SCENOGRAFIĘ. Na koniec zostały warsztaty realizowane we współpracy z Tauron Dystrybucją ENERGIA DŹWIĘKU I OBRAZU.

Czwarty dzień 6. Przeglądu Nowego Teatru dla Dzieci otworzyło przedstawienie KRÓLESTWA Teatru Lalek Guliwer i Teatru 21 z Warszawy. Drugim prezentowanym spektaklem był WIELKI ZŁY LIS Teatru Arlekin w Łodzi. Oba przedstawienia zakończyły się spotkanie twórców z publicznością.

Blok warsztatowy wystartował warsztatami do spektakli: WIELKI ZŁY LIS, który poprowadziła Justyna Rogowska oraz KRÓLESTWA prowadzone przez Justynę Czarnotę. Marta Kurowska i Bartosz Kurowski przeprowadzili warsztaty LALKA TEŻ CZŁOWIEK. ENERGIA DŹWIĘKU I OBRAZU we współpracy z Bezpiecznikami Taurona zamknęły warsztaty dla dzieci. TEATR W SZKOLE, czyli jedyne warsztaty dla dorosłych/nauczycieli prowadzili Katarzyna Starczewska i Sławomir Przepiórka.