Calineczka

data premiery: 15.10.2022

reżyseria i adaptacja: Magdalena Małecka-Wippich
scenografia I kostiumy: Jakub Drzastwa
muzyka: Maciej Małecki
ruch sceniczny: Jarosław Staniek, Katarzyna Zielonka
światło: Magdalena Małecka-Wippich
śpiew: Kaja Mianowana
altówka: Magdalena Małecka-Wippich
realizacja nagrania: Konkubinat Studio
produkcja: Aleksandra Szklarczyk
tekst oryginału: Oleg Mychajłow
tłumaczenie: Agnieszka Lubomira Piotrowska

obsada:
Justyna Fabisiak, Elżbieta Nagel, Piotr Kramer (aktor Teatru Narodowego)

DZIWNA WIOSNA

wiek 4+

Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie,
Teatr Collegium Nobilium

W najzwyklejszym niedźwiedzim mieście w najzwyklejszym niedźwiedzim domu spał Niedźwiadek. Zwykle na wiosnę Niedźwiadka budził dzwonek starego budzika, który jego mama nakręcała jesienią po to, by spokojnie przespali całą mroźną zimę, a wiosną obudzili się wypoczęci i pełni sił. Ale tym razem było inaczej. Ta wiosna była dziwna.

„Dziwna wiosna” zastaje bohaterów bajek Olega Mychajłowa w najzwyklejszym domu, na najzwyklejszym podwórku i w najzwyklejszym zoo. I chociaż ta dziwna wiosna sieje grozę i wywraca całe dotychczasowe życie zwierząt do góry nogami, bohaterowie nie poddają się. Zawiązują przyjaźnie, podejmują wyzwania, niosą sobie nawzajem pomoc, a nawet sprzeczają się w dobrej wierze. Choć dziwna wiosna dziwnie przypomina wojnę, słowo „wojna” nie pada w opowieści ani razu. Autor zamiast epatować okrucieństwem – daje nadzieję. A w kontrze do powagi tematu sięga po humor i ciepło. Tekst Mychajłowa porusza wprawdzie trudny i bolesny temat, ale tchnie wewnętrzną jasnością. Ocala to, co w życiu najpiękniejsze. Bo wiosna, choć była dziwna, mimo wszystko przyszła i obudziła całą naturę.

„Dziwna wiosna” to opowieść, która pokazuje, że nawet w obliczu zła miłość, dobro i przyjaźń mogą rozkwitnąć.

Audiodeskrypcja ikona

po spektaklu spotkanie z twórcami
prowadzenie: Hubert Michalak

12.06 śr

10:00

czas 50 min.

Scena Kameralna

ceny biletów:
N: 43 zł, U: 40 zł, G: 38 zł

fot. Zuzanna Mazurek

2022 Wrocławski Teatr Lalek
Image
Image

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego

PROGRAM: Wydarzenia artystyczne dla dzieci i młodzieży
NAZWA ZADANIA: 7. Przegląd Nowego Teatru dla Dzieci
WARTOŚĆ DOFINANSOWANIA: 182 000 ZŁ,
CAŁKOWITA WARTOŚĆ ZADANIA: 411 895,00 ZŁ
ZAWARCIE UMOWY maj 2024

Główną ideą 7. Przeglądu jest prezentacja najciekawszych spektakli dla dzieci i młodzieży, wystawianych w ostatnich latach w polskich teatrach. Tytułowy „nowy teatr” rozumiemy jako sięganie przede wszystkim do współczesnej dramaturgii i nowatorskich form inscenizacyjnych.

W ramach 7. edycji Przeglądu zaprezentujemy 17 różnych spektakli polskich i zagranicznych, niegranych dotąd w Polsce (m.in. z Niemiec, Słowacji i Norwegii). Pokażemy przedstawienia dla dzieci w każdym wieku – od najnajów do młodzieży. Towarzyszyć im będą spotkania z twórcami, a także 6 warsztatów do spektakli. Część wydarzeń jest dostępna dla osób o szczególnych potrzebach.

Integralną częścią Przeglądu jest Ogród Sztuk. To blok 27 interdyscyplinarnych, bezpłatnych warsztatów w przylegającym do teatru Ogrodzie Staromiejskim, na Scenie Letniej lub w budynku Wrocławskiego Teatru Lalek.

W ramach tegorocznego Ogrodu Sztuk odbędą się również warsztaty teatralne w Klinice Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu, przeznaczone dla małych pacjentów Kliniki.