PREMIERA NA OTWARCIE 7. PRZEGLĄDU NOWEGO TEATRU DLA DZIECI

Calineczka

data premiery: 6.06.2024

tekst: Maria Wojtyszko
reżyseria: Jakub Krofta
scenografia i kostiumy: Matylda Kotlińska
choreografia: Milena Czarnik
muzyka: Grzegorz Mazoń
video: Jakub Lech
światła: Damian Pawella
asystent reżysera: Piotr Żukowski (AST)

obsada:
Krzysztof Grębski, Natalia Herman (AST), Radosław Kasiukiewicz, Marek Koziarczyk, Agata Kucińska, Konrad Kujawski, Anna Makowska-Kowalczyk, Grzegorz Mazoń, Sławomir Przepiórka, Piotr Starczak, Mateusz Zilbert (AST)

SPRZEDAWCY BAJEK

wiek 4+

Wrocławski Teatr Lalek

Sztuka napisana przez Marię Wojtyszko to pozornie klasyczna bajka. Jest w niej smok, królewna i książę pretendujący do jej ręki... a także rodzeństwo z piekła rodem: Ariel i Aurelia, wędrowni komedianci – tytułowi sprzedawcy bajek – których pojawienie się na dworze doprowadza do serii katastrof.

W wyniku splotu przypadków komedianci zaczynają grać komedię nie w teatrze, a w prawdziwym życiu: Aurelia wciela się w księcia Zbigniewa, a jej brat Ariel w księżniczkę Zefirynę. Ich drogi krzyżują się z losami księcia Dacjana i jego sługi, którzy w wyniku intrygi zamienili się rolami. Cała czwórka ląduje w pałacu króla Cecyliana, którego największym zmartwieniem jest dorastająca córka. Królowi doradza nadworny wróżbita, a nad wszystkim unosi się groźba ataku smoka...

SPRZEDAWCY BAJEK to komedia familijna, w której i dzieci, i dorośli znajdą coś dla siebie. Spektakl czerpie z tradycji commedii dell’arte: pełno w nim pomyłek, przebieranek i zamian tożsamości. Na głębszym poziomie zadaje jednak pytanie o miejsce bohaterów w porządku społecznym i o to, kto komu w rzeczywistości „sprzedaje bajki”.

PREMIERA

6.06 cz

18:00

Duża Scena

czas ok. 120 min.
z przerwą

fot. Natalia Kabanow

2022 Wrocławski Teatr Lalek
Image
Image

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego

PROGRAM: Wydarzenia artystyczne dla dzieci i młodzieży
NAZWA ZADANIA: 7. Przegląd Nowego Teatru dla Dzieci
WARTOŚĆ DOFINANSOWANIA: 182 000 ZŁ,
CAŁKOWITA WARTOŚĆ ZADANIA: 411 895,00 ZŁ
ZAWARCIE UMOWY maj 2024

Główną ideą 7. Przeglądu jest prezentacja najciekawszych spektakli dla dzieci i młodzieży, wystawianych w ostatnich latach w polskich teatrach. Tytułowy „nowy teatr” rozumiemy jako sięganie przede wszystkim do współczesnej dramaturgii i nowatorskich form inscenizacyjnych.

W ramach 7. edycji Przeglądu zaprezentujemy 17 różnych spektakli polskich i zagranicznych, niegranych dotąd w Polsce (m.in. z Niemiec, Słowacji i Norwegii). Pokażemy przedstawienia dla dzieci w każdym wieku – od najnajów do młodzieży. Towarzyszyć im będą spotkania z twórcami, a także 6 warsztatów do spektakli. Część wydarzeń jest dostępna dla osób o szczególnych potrzebach.

Integralną częścią Przeglądu jest Ogród Sztuk. To blok 27 interdyscyplinarnych, bezpłatnych warsztatów w przylegającym do teatru Ogrodzie Staromiejskim, na Scenie Letniej lub w budynku Wrocławskiego Teatru Lalek.

W ramach tegorocznego Ogrodu Sztuk odbędą się również warsztaty teatralne w Klinice Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu, przeznaczone dla małych pacjentów Kliniki.