Calineczka

data premiery: 22.10.2022

tekst: Elżbieta Chowaniec
reżyseria i scenografia: Marek Zákostelecký
muzyka: Martin Husovský
ruch sceniczny z wykorzystaniem PJM: Madi Rostkowska
asystent reżysera: Filip Jaśkiewicz
projekcje: Marcin Pawełczak

obsada:
Karolina Gorzkowska, Dorota Nowak, Mariola Ordak-Świątkiewicz, Tomasz Szczygielski, Jan Chraboł, Andrzej Szymański

JA GORYL, TY CZŁOWIEK

wiek 4+

Opolski Teatr Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki

„Ja goryl, ty człowiek” to spektakl inspirowany życiem Koko – najsłynniejszej na świecie gorylicy, która potrafiła posługiwać się językiem migowym i porozumiewać z człowiekiem. Przez większość życia Koko mieszkała w Woodside w Kalifornii, w siedzibie organizacji The Gorilla Foundation. Jej opiekunka od dziecka uczyła ją języka migowego, w wyniku czego dorosła gorylica rozumiała ponad 1000 znaków amerykańskiego języka migowego i ponad 2000 słów w języku angielskim.

Historia, którą napisało życie, sprawiła że Koko zadziwiła świat. Koko potrafiła wyrażać swoje potrzeby, uczucia i emocje, co sprawiło, że wielu naukowców zaczęło inaczej patrzeć na zwierzęta, a mnóstwo ludzi nauczyło się doceniać mądrość natury.

Historia, którą napisaliśmy językiem teatru, przybliża nam tę wyjątkową postać, a także inne historie zwierząt i ich współistnienie z człowiekiem, podkreślające nietypowe, czasem niewiarygodne wręcz relacje. Naszą opowieść przedstawimy Wam w towarzystwie niezwykłych lalek goryli, odwzorowanych w realistyczny sposób. Dzięki nim zapomnicie, że rzecz dzieje się na teatralnej scenie!

ad_miganie_ikona2.svg

spektakl z audiodeskrypcją i tłumaczeniem na PJM

Audiodeskrypcja ikona

po spektaklu spotkanie z twórcami
prowadzenie: Hubert Michalak

12.06 śr

11:30

czas 60 min.

Duża Scena

ad_miganie_ikona2.svg

ceny biletów:
N: 43 zł, U: 40 zł, G: 38 zł

warsztat_icon.svg

warsztat wprowadzający
przed spektaklem

10:30 | 50 min.

prowadzenie:
Madi Rostkowska
Sala warsztatowa 1

warsztat jest bezpłatny i przeznaczony dla widzów przedstawienia

obowiązuje rezerwacja:
biuro obsługi widowni
T: 71 335 49 11 / 12 / 49
pn-pt: 7:30-15:30
widownia@teatrlalek.wroclaw.pl

fot. Grzegorz Gajos

2022 Wrocławski Teatr Lalek
Image
Image

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego

PROGRAM: Wydarzenia artystyczne dla dzieci i młodzieży
NAZWA ZADANIA: 7. Przegląd Nowego Teatru dla Dzieci
WARTOŚĆ DOFINANSOWANIA: 182 000 ZŁ,
CAŁKOWITA WARTOŚĆ ZADANIA: 411 895,00 ZŁ
ZAWARCIE UMOWY maj 2024

Główną ideą 7. Przeglądu jest prezentacja najciekawszych spektakli dla dzieci i młodzieży, wystawianych w ostatnich latach w polskich teatrach. Tytułowy „nowy teatr” rozumiemy jako sięganie przede wszystkim do współczesnej dramaturgii i nowatorskich form inscenizacyjnych.

W ramach 7. edycji Przeglądu zaprezentujemy 17 różnych spektakli polskich i zagranicznych, niegranych dotąd w Polsce (m.in. z Niemiec, Słowacji i Norwegii). Pokażemy przedstawienia dla dzieci w każdym wieku – od najnajów do młodzieży. Towarzyszyć im będą spotkania z twórcami, a także 6 warsztatów do spektakli. Część wydarzeń jest dostępna dla osób o szczególnych potrzebach.

Integralną częścią Przeglądu jest Ogród Sztuk. To blok 27 interdyscyplinarnych, bezpłatnych warsztatów w przylegającym do teatru Ogrodzie Staromiejskim, na Scenie Letniej lub w budynku Wrocławskiego Teatru Lalek.

W ramach tegorocznego Ogrodu Sztuk odbędą się również warsztaty teatralne w Klinice Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu, przeznaczone dla małych pacjentów Kliniki.