Calineczka

premiera: 16.12.2023

reżyseria: Alicja Morawska-Rubczak
scenografia, kostiumy i lalki: Barbara Małecka
choreografia: Monika Kiwak
muzyka: Iwona Skv
reżyseria światła: Michał Krugiołka
produkcja: Justyna Lisowicz

obsada:
Oliwia Jakubik-Pękala, Diana Jędrzejewska-Szumska,
Paweł Mróz (gościnnie)

W TRAWIE

wiek 4+

Laboratorium sensoryczne

Teatr Groteska, Kraków

Otwórz szeroko oczy i uszy, spójrz pod nogi. Co tam widzisz w trawie? Czy to kamień, a może żuk? Co tańczy mrówka? Czy ćma śpi?

Oto jest: mikroświat stworzeń, które fascynują dużych i małych. "W trawie. Laboratorium sensoryczne" to zaproszenie do wspólnego poszukiwania i dzielenia się fascynacjami. W bezpiecznej, przytulnej atmosferze razem z najnajmłodszymi dziećmi będziemy odkrywać świat wieloma zmysłami, przyglądać się bacznie, trochę eksperymentować, bo to dzieci są przecież największymi odkrywcami. Dajmy się porwać ich ciekawości.
W myśleniu o spektaklu w kontekście jego odbiorców – współczesnych rodzin zamieszkujących miasta – ważna jest kategoria tzw. „zespołu deficytu natury”, rozwijana przez Richarda Louva m.in. w książkach "Ostatnie dziecko lasu" oraz "Witamina N. Odkryj przyrodę na nowo". Przedstawienie nie mówi jednak wprost o zagrożeniach płynących z braku kontaktu z naturą – a tym samym o zaniku relacji czy bliskości ze światem zwierząt, roślin, owadów – lecz w sposób poetycki, przez bogactwo teatru formy, uruchamia sferę doznań zmysłowych dzieci. Jest także inspiracją do poszukiwania we własnym otoczeniu mikroświata przyrody oraz przyglądania się mu z bliska jako fascynującemu zjawisku.

9.06 nd

12:30 i 15:00

czas 50 min.

Scena na Piętrze

Image

ceny biletów:
N: 43 zł, U: 40 zł, G: 38 zł

fot. Bart Ropsky

2022 Wrocławski Teatr Lalek
Image
Image

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego

PROGRAM: Wydarzenia artystyczne dla dzieci i młodzieży
NAZWA ZADANIA: 7. Przegląd Nowego Teatru dla Dzieci
WARTOŚĆ DOFINANSOWANIA: 182 000 ZŁ,
CAŁKOWITA WARTOŚĆ ZADANIA: 411 895,00 ZŁ
ZAWARCIE UMOWY maj 2024

Główną ideą 7. Przeglądu jest prezentacja najciekawszych spektakli dla dzieci i młodzieży, wystawianych w ostatnich latach w polskich teatrach. Tytułowy „nowy teatr” rozumiemy jako sięganie przede wszystkim do współczesnej dramaturgii i nowatorskich form inscenizacyjnych.

W ramach 7. edycji Przeglądu zaprezentujemy 17 różnych spektakli polskich i zagranicznych, niegranych dotąd w Polsce (m.in. z Niemiec, Słowacji i Norwegii). Pokażemy przedstawienia dla dzieci w każdym wieku – od najnajów do młodzieży. Towarzyszyć im będą spotkania z twórcami, a także 6 warsztatów do spektakli. Część wydarzeń jest dostępna dla osób o szczególnych potrzebach.

Integralną częścią Przeglądu jest Ogród Sztuk. To blok 27 interdyscyplinarnych, bezpłatnych warsztatów w przylegającym do teatru Ogrodzie Staromiejskim, na Scenie Letniej lub w budynku Wrocławskiego Teatru Lalek.

W ramach tegorocznego Ogrodu Sztuk odbędą się również warsztaty teatralne w Klinice Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu, przeznaczone dla małych pacjentów Kliniki.